Kettu tai mäyrä kaivanut pesän auki? Kennon halkaisija n.4mm. Toukkia kennoissa, en tarkistanut,
olivatko elossa… Koski Tl. 31.8. -25
Kettu tai mäyrä kaivanut pesän auki? Kennon halkaisija n.4mm. Toukkia kennoissa, en tarkistanut,
olivatko elossa… Koski Tl. 31.8. -25
Jonkin maa-ampiaislajin kenno.
Myös mehiläishaukka mahdollinen pesän auki kaivaja. Todennäköisesti vespula suvun ampiaislajista kysymys jos pesä ollut maassa.
Kiitokset, Alpo ja Juha! En hoksannut mainita, että pesä oli pihatien pientareella aivan
yksinäisen männyn tyvellä. Mehiläishaukkaa en ole tällä aukealla koskaan nähnyt.
Kettuja ja mäyriä tässä kyllä liikkuu…
Mehiläishaukka on pesimäaikaan varsin kähmy. Istuilee puunrungon vieressä seuraillen katseella ampiaisia ja kimalaisia niiden pesälle. Lentelee matalalla puiden lomassa. Mehiläishaukan pesäkin voi olla melkein “pihassa" jos paikka on vaan sopiva.
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.