Porvoossa 27.9.2026
Nämä kaksi kuvasin vierekkäisiltä kasveilta kostealla niityllä.
Otin ykkösen kasvatukseen, joten siitä voi tarpeen vaatiessa saada lisää tietoa ( ravintokasvit tms.) Ja lisää kuvia.
Porvoossa 27.9.2026
Nämä kaksi kuvasin vierekkäisiltä kasveilta kostealla niityllä.
Otin ykkösen kasvatukseen, joten siitä voi tarpeen vaatiessa saada lisää tietoa ( ravintokasvit tms.) Ja lisää kuvia.
Polia-suvun toukilta nämä minustakin näyttävät. P. bombycina:n ja P. hepatica:n toukkia en osaa erottaa toisistaan. P. hepatica:n (trimaculosa:n)toukalla näyttää toisinaan olevan ‘neliökuvioita’ selässä, jolloin se on melko saman näköinen kuin P. nebulosa:n toukka, ks. seuraavan linkin 3. rivi: European Lepidoptera and their ecology: Polia trimaculosa.
T. Jussi
Joo kiitos Jussi! Itselle tuli mieleen, että nämä saattaisivat olla samaa lajia, sillä löytöpaikan ero oli vain metri. ![]()
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.