En ole ihan varma mihin osioon tämä pitäisi laittaa…
Onko siloviholainen Myrmica rubra? Hakeutui vaatteiden mukana sisälle.
Kokoa pienoisella oli ehkä milli tai yli.En ole ihan varma mihin osioon tämä pitäisi laittaa…
Onko siloviholainen Myrmica rubra? Hakeutui vaatteiden mukana sisälle.
Kokoa pienoisella oli ehkä milli tai yli.Siirsin pistiäisiin, joihin murkut kuuluvat ![]()
Aah! Sinnehän ne kuuluvatkin. Kiitos.
Elinympäristöstä kai voi päätellä, onko kyseessä siloviholainen (Myrmica rubra) vai ryppyviholainen (M. ruginodis). Tekoäly sanoo:
Elinympäristö ja levinneisyys
Pesä ja yhdyskunnat
Lisäksi lajit erottaa eturuumiin takaosassa olevan piikkiparin perusteella (ryppyviholaisella pidemmät). Piikit näkyvät yläkuvassa, mutta en osaa sanoa, ovatko ne pitkiä vai lyhyitä. Jos kuvaamasi murkku on siloviholainen, niin varmaan tämä minunkin viimevuotinen otos on siloviholainen (kuvassa näkyy vain yksi piikki). Vai onko joku asiantuntija toista mieltä?
Kiitos, että tutkit asiaa!![]()
No ehkä näiden tietojen perusteella kallistuisin siloviholaiseen päin. Käppäilin pihalla sieniä kuvaamassa ja, kun tulin takaisin tuo viholainen kurkisteli tuolin takaa. Pihalla on suurilta osin vain nurmikkoa ja joissain kohdin sammalta.
Luin myös, että ryppyviholainen olisi isompi kuin siloviholainen. Ehkäpä nyt alustava määritys on siloviholainen Myrmica rubra. Täytyypi odotella asiantuntijaa.
Ahaa, hyvä tietää, että on myös kokoero. Odotellaan asiantuntijalausuntoa. ![]()
Terve,
Ihan oikeassa lajiparissa olette, tuntosarven varsijaokkeen tyven muodosta voi poissulkea muut viholaislajit. Intuitio osui oikeaan tällä kertaa, sillä tämä on siloviholainen lyhyempi tauksen piikkien ja takaruumiin 1. varsijaokkeen (petiole) pyöristyneen muodon perusteella. Laji on yleinen pihoilla ja puutarhoissa ja sietää runsaampaa aluskasvillisuutta ja maaperän kosteutta paremmin kuin sisarlajinsa. Kokoeroa niillä ei kuitenkaan ole, sillä molempien lajien koko vaihtelee paljon muurahaisille tyyppisesti.
Kiitos lopullisesta tunnistuksesta Veikko! Kiva kun annoit noita elintapatietoja ja tuntomerkkejä niin sitten on helpompi tulevaisuudessa tunnistaa.![]()
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.