Mitä on nuo neliöt selässä?
Jyväskylä 11.7.2024
Laji on kyllä housumehiläinen mutta nuo valkoiset neliöt ovat erikoisia. Liekö tarttunut siitepölypaakut selkään jostakin kukasta?
Sinä aikana, kun minä sen näin, pörräsi siankärsämön kukissa.
Vähän aikaa mietin, että missä kukassa on valkoista siitepölyä ja sitten muistin laittaneeni ruukkuun koristetupakkaa kasvamaan yöperhosia varten (varjoliljat alkavat lopetella kukintaa, joten piti keksiä jokin sopiva tähän aikaan aikaan kukkiva kasvi - minulla on myös syyssyrikän pistokkaita kasvamassa ja pari oksaa on jo nupulla ).
Onkohan housumehiläinen käynyt ujuttautumassa vasta avautumassa olevaan tupakan kukkaan
Saattaa hyvin olla tupakasta peräisin.
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.