Jokin Philodromus? [Tibellus oblongus]

Kovin näyttää hoikalta tuo takaruumis, mutta onko kuvissa jokin nopsakki? Pystyyköhän lajin määrittämään näistä kuvista?


Vihti 21.7.2020

Koiraat ovat tyypillisesti hoikkia. Heimo oikein, kyseessä on viirukorsikki, Tibellus oblongus.

ti 21. heinäk. 2020 klo 16.59 Harri Orakoski sivustolta LAJI.FI-foorumi <laji@discoursemail.com> kirjoitti:

Suuret kiitokset Markku nopeasta vastauksesta! Tuo Tibelluskin mielessä pyöri, mutta kun minulla oli kokemuksia vain tällaisista kellertävistä yksilöistä kahden peräpään pilkun kera (onhan tämäkin Tibellus oblongus?), niin oletin tämän tummanruskean olevan jonkin muun.


Vihti 2.7.2020

Juu, viirukorsikilla on usein lisäksi näitä täpliä jopa rivissä, mikä ei kuitenkaan automaattisesti tee niistä täpläkorsikkeja.

Monilla hämislajeilla sukupuolet ovat eri näköisiä ja kokoisia.

ti 21. heinäk. 2020 klo 22.40 Harri Orakoski sivustolta LAJI.FI-foorumi <laji@discoursemail.com> kirjoitti:

1 tykkäys