Joku mustesieni ja ilmeisesti joku erikoisempi sieni sekä joku kantosienirypäs koivun kannolla

Nämä sienet kuvattu omakotitalon pihalta Sodankylässä. Sieni 1 lienee kait jokin mustesieni ja kasvaa useimmilla paikoilla pihallamme, myös nurmikolla. Kuvattu 10.9.2025. Lakin halkaisija n. 5 cm kun täysin auki

Sieni 1 kasvuvaiheessa

Sieni 1 “Helmat korvissa” eli lakit valmiina ja kuva ylhäältä

Sieni 1 Sivulta niin että jalat myös näkyvissä, korkeus noin 15-20 cm

Sieni 2. Kuvattuna nurmikolla kuusen juurella 12.9.2025 sivulta. Sieneksi oletan, vaikka on monihaarainen. Voi toki olla useampikin sieni samassa rykelmässä. Tässä kuvassa sienet ovat tuoreita eli vastikään pintaan nousseita. Sieni tuntui aika kovalta liki puumaiselta.

Sieni 2 kuvattu samana päivänä samassa paikassa mutta suoraan ylhäältä

Sieni 2 Sama sieni kuvattuna 9.10. 2025 samassa paikassa ylhäältä käsin eli noin kk myöhemmin ja sieni oli edelleen rungostaan aika kova, mutta latvat olivat jo pehmenneet.

Sieniryhmä 3. Kuvattu koivun kannolta suht märässä suomaisessa koivua ja kuusta kasvavalla rämeellä lammen vierellä 10.9.2025. Valitettavasti en viitsinyt hajottaa hyvää rypästä vaan odotan rauhassa, että pehmittävät kannon.

Sieni 3. Toinen kuva samasta sieniryhmästä enemmän sivulta käsin. Sama paikka ja aika.

  1. Villaukonsieni
  2. Jokin haarakas kyllä, mutta näiden määritys on suht vaikeaa
  3. Mesisieni, joku varmaan kertoo kumpi kahdesta vaihtoehdosta

Kiitos Anne-Mari!

Villaukonsientä osasinkin jo arvailla ja näillä sivuilla olen kyllä nähnyt haarakkaan mainittavan, mutta niihin en ole lainkaan tutustunet sen paremmin. Samoin mesisienet olen kuullut, mutta en osannut edes yhdistää niitä näihin “kantosieniin”, joista vanhat äijät juttelivat ennen lehtipuiden kantojen hävittäjinä. Merkkaan sitten kaikki, kun noi kaksi vielä löytävät nimen, tai itse ehdin niitä kaivelemaan.