Kulunut yökkönen [Hoplodrina cf. blanda, harmosänkiyökkönen

Vasta tietokoneen näytöllä huomasin, miten kuluneet nuo tuntomerkit ovat, mutta tuli kuvattua kai raikkaanväristen pietaryrtin kukintojen vuoksi… Saako tästä enää mitään tolkkua?



Joensuun Kiihtelysvaara 31.7.2022

Hoplodrina se on ja blandaa veikkaisin.

Suuret kiitokset, kun kuitenkin tohdit ehdottaa tuon kauhtuneen ulkoasun perusteella. Laji.fi:ssä näkyi kolme Hoplodrina -lajia, joista ambigua jää pois laskuista jo esiintymisalueensa ja myöhemmän lentoajankohtansa vuoksi. H. octogenaria voisi ehkä sopia toiseksi vaihtoehdoksi minun tosi huonon katselutaitoni perusteella, joten laitan otsikkoon varmuuden vuoksi ceeähvän… ja kun sinäkin sanoit “veikkaavasi”.

Joo - sehän se vaihtoehto tosiaan on. Yleensä sen tuntee siitä, että munuaistäplä ja rengastäplä ovat selkeästi muuta siipeä tummemmat ja väri on yleensä kellertävämäpi. Tällä ne täplät ovat aavistuksen tummempia, mutta eivät minusta riittävästi ja värikin sopii paremmin H. blandalle.

1 tykkäys