Kotoa löytyi kaksi tällaista, toinen vessasta, toinen keittiöstä.
Pituus noin 7-8mm. Kuva löytyy linkistä.
Onko haitallinen?
Kotoa löytyi kaksi tällaista, toinen vessasta, toinen keittiöstä.
Pituus noin 7-8mm. Kuva löytyy linkistä.
Onko haitallinen?
Eivät ole haitallisia, eivätkä tuholaisia ensinkään, ulkona eläviä luteita on tullut sisälle lämpimään jotain kautta. Nuo voi heittää vaikka karikkeen sekaan, puupinoon tai vastaavaan.
Ok, kiitos!
Voikohan olla tullut sisälle joulukuusen mukana? Ostettiin serbiankuusi ja tuotiin aattona sisälle
Ihan on mahdollista sekin, polttopuiden mukana noita voi myös tulla.
Ok, kiitos tiedosta
Moi,
minusta se on kuusenkäpylude – Gastrodes abietum, suvussa kaksi lajia jotka voi hyvin erottaa Saalastin mukaan tuntosarvien tyvinivelen perusteella. Kuvasin tänään ruostekäpylude – Gastrodes grossipes luteen joka löytyi hakkuuaukean kelomännyltä. Sillä tuntosarvien tyvinivel ulottuu kauas ohi pään etukärjen kuten kirja mainitsee.
Pentti
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.