Hei.
Mikähän tämä on? Olisiko mäkiyökkösiä Xylenini?
Tonttila, Lahti, 1.10.2024
Kyllä, tarkempi laji varmaankin Leptologia macilenta. En ole varma, joten eiköhän joku paremmin ykkösiin perehtynyt korjaa virheen, jos se ei macilenta ollut.
Vaikea sanoa. Munuaistäplä näyttää vaalealta. Odotetaan varmistusta. Mahdollinen säämiskämäkiyökkönen.
“Rengas- ja munuaistäplä heikosti vaalearenkaiset, häipyvästi tummempireunaiset, munuaistäplän takaosa tavallisesti mustahko.” (lajikortilta Leptologia macilenta)
Joo, Leptologia macilenta
Kiitos molemmille ![]()
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.