Salo 1.9.2020. Harmaalepän lehdellä kostean ja rehevän lehtipuuvaltaisen metsikön ohitse kulkevan metsätien varrella.
Vesiperhosen munaryhmä, vastaava taisi olla ihan äskettäin foorumilla.
Joo, kaksi lajia tekee näitä: vällysirvikäs ja lehväsirvikäs
Löytöpaikka Jämsä 18.9.2025 noin 1,7m korkeudella metsästä, ei vesistöä ihan vieressä, mutta ihan vieressä kuiva oja. Löytäjänä vävyni.
Ystäväni kyseli tätä facessa ja siellä Katariina Könönen arveli sen olevan vällysirvikäs.
Samaa mieltä vällysirvikkäästä, vaikka lehväsirvikäskin tekee samansorttisia.
Kiitos tiedoista. Katselin noiden perhosten kokoa ja ihmetyttää kuinka niin pieni pystyy tuottamaan noin suuria klönttejä. Turpoaako ne kosteudesta jotenkin vai miten niistä noin isoja tulee? Kun oksissa oli useita klönttejä, niin onko ne yhden perhosen tuotoksia vai onko siellä ollut useampi niitä tuottamassa?
terv. Pertti
Kyllä ne tosiaan turpoaa. En ole päässyt munintaa seuraamaan, mutta näillä lajeilla ei taida olla mitään naaraiden kokoontumiskäytöstä joten oletan yhden naaraan olleen asialla. Voin tietysti erehtyä.



