Nisäkkäiden jälkiä 2026

Tänne voit laittaa nisäkkäiden jälkiä.

Pälkäne 8.1.2026. Saukko - Lutra lutra.

Pälkäne 8.1.2026. Ilves - Lynx lynx.

2 tykkäystä

Pälkäne 9.1.2026. Lisää saukon jälkiä. Lunta vain muutama sentti ja sulapaikat vähissä. Nämä rinnakkaiset jäljet vähän ihmetyttää. Onko paikalla ollut kaksi vierekkäin kulkevaa saukkoa?

Päivitys 12.1.2026. Parijäljet ovatkin kahden ihmisen jälkiä. En olisi uskonut, että jotkut talsii joenjäällä saukon tapaan kun järvenjäätkin ovat vasta 10 cm vahvat? No tuo ensimmäinen ura oli kuitenkin saukon tekemä.

2 tykkäystä

Pälkäne 9.1.2026. Hirven - Alces alces jäljet. Muutaman päivän vanhat.

Pälkäne 9.1.2026. Ilmeisesti minkin - Neovision vision jäljet.

2 tykkäystä

Pälkäne 10.1.2026. Metsähiiren - Apodemus flavicollis jäljet.

Päästäisen tai metsämyyrän jäljet.

1 tykkäys

Jonkin pikkujyrsijän jälkiä ilmeisesti?


Salo 10.1.2026.

2 tykkäystä

Aika isoiltahan nuo näyttävät? Olisko rotan jälkiä?

1 tykkäys

Pälkäne 10.1.2026. Kärpän - Mustela erminea tuoreet jäljet ja jälkien tekijänkin näin. Niin nopean vikkelä ettei meinanut katse edes perässä pysyä? Yhden epätarkan hämäräroiskauksen jälkien tekijästä sain.

3 tykkäystä

Hirvensalmi, Tuukkala, Hämeenmäki
12012026
Lumikko (Mustela nivalis):thinking:
“Sukellusreikä” on noin 25 mm.


Tässä näkyy tassujen jäljet ja myös saaliseläinten jälkiä.

2 tykkäystä

Hirvensalmi, Tuukkala, Hämeenmäki
14012026
Saukko (Lutra lutra):thinking:


2 tykkäystä

Minkähän eläimen jälkiä?

Helsinki /Herttoniemi 25.1.

Jäljen koko olisi hyvä tieto, mutta näyttäisi koiraeläimen jäljeltä. Koira/kettu

1 tykkäys

Minkähän jälkiä nämä ovat?
Edit: olisikohan ykköskuvan “helminauha” metsähiiren jälkiä? Kakkoskuvassa jonkin myyrän jälki?

1:

2:

Salo 3.2.2026.

1 tykkäys

Pälkäne 13.2.2026. Ilveksen jälkiä ja ilveksen ulostetta. Aika pieni on ulostekasa ja melko kovan näköistä? Mietin, että mitä mahtaa nuo kolme valkoista olla ulosteessa? Onko lapamadon pätkiä?

Tuossa ekassa jokin siimahäntä lienee kyseessä, olisko rotta?

1 tykkäys

Pälkäne Haltiantie 30.3.2026. Onko mäyrän jäljet? Mäyrä - Meles meles, koska mäyrän jäljet muistuttavat pieniä karhun jälkiä. Jäljet jatkuivat lähes kilometrin ollen koko matkan keskellä kuraista maantietä. Ei siis voi olla koirien koska ne kulkevat nenä tien reunassa kiinni. Viisi varvasta(ainakin etujalassa) ja sauvakuvasta näkee, että kynnet ovat melko pitkällä varpaiden edessä. Ilmeisesti yöllä kulkenut keskellä tietä kun tiellä ei ole yöllä liikennettä?

Kyllä se mäyrän jälki on.

1 tykkäys