Outo otus?

Hei,
tämän otuksen (pituus 5cm) kohtasin meren jäällä ollessani pilkillä muutama vuosi sitten.
Lähimpään saareen oli matkaa parisataa metriä ja lämpötila oli nollan vaiheilla.
Se juoksi melko nopeaan lumen pinnalla mutta pysähtyi sitten, sain kuvattua siitä vanhalla kännykällä aika huonot kuvat.
En ole saanut selville että mikä otus tämä voisi olla, osaako kukaan muukaan sanoa siitä mitään?
Kokkola 12.1.1012

Vaikea sanoa varmaksi, häntää ei näy ja myyrä on vetänyt itsensä niin kasaan. Turkin punaruskeasta väristä tulee mieleen kuitenkin metsämyyrä.

1 Like

Kiitos Olli kommentista, laitan tähän mukaan kuvaamani metsämyyrän kuvan 4.4.2005.

Pentti.


Edith; Metsämyyrä muuttuu juostessaan hyvin pitkänomaiseksi habitukseltaan, mutta tämä jäällä näkemäni otus oli saman muotoinen juostessaan.
Häntää en nähnyt sillä koska seurasin sen juoksua parikymmentä metriä.

1 Like

@J_Uusitalo kommentoi Facebookissa tätä:
“Olen nähnyt tämän saman joskus iNatissa, muistaakseni kuvaaja kertoi että tällä ei liikkuessa näkynyt juuri lainkaan häntää. Kuvista näyttää omaan silmään eniten kasaan käpertyneeltä Microtukselta tai vaivaishiireltä, korvat ihan piilossa ja kuonossa kenties vaivaishiirimäinen vaaleanpunerrus, pienen oloinenkin vaikka mittakaavaa ei ole. Jos häntäkuvaus pitää paikkansa niin kallistuisin eniten peltomyyrään.”