Syspasis albiguttata?

Syspasis albiguttata? paikasta Appuljärvi, Vehmaa, Suomi syyskuu 29, 2023 Syspasis albiguttata from Appuljärvi, Vehmaa, Suomi on September 29, 2023 at 07:58 AM by Tero Linjama · iNaturalist

Voisiko olla oikeasti? Tunnistaja Fons Verheyde ainakin esittäytyy WP ichneumonidien tuntijana.

En tunne alaheimoa, joten en suoraan osaa ottaa kantaa määritykseen. Laji puuttuu tosiaan Suomen listoilta, niin tähän olisi hyvä saada varmuus. Fons Verheyde kuitenkin osaa näitä todella hyvin, joten pitäisin hänen määritystään erittäin todennäköisenä. Voin vaikka yrittää välittää kuvat, esim. M. Riedelille, jos hän pystyisi varmistamaan määrityksen kuvista.

HIenoa, kiitos. Kerrotko, jos tästä kuuluu lisää.

Moi, en muistanut kysyä tästä ennen kuin laitoit uudelleen viestiä. Kysyin nyt kuitenkin ja sain vastauksenkin: ei voi määrittää Ichneumonini pidemälle. Määrittäjänä siis Matthias Riedel.

Kiitos kovasti,

Laitoin iNatiin nyt selvityksen, että lajia ei pysty määrittämään. Oma määritykseni olikin tuo ichneumonidae ja toivotaan, että lajilleen tunnistaja käy poistamassa omansa. Selvitys luultavasti estää, ettei se nouse varmana tunnistuksena laji.fi

ma 12.5.2025 klo 15.11 Juuso Paappanen sivustolta LAJI.FI-foorumi (notifications@laji.discoursemail.com) kirjoitti: