Minkä yöperhosen kuvasin äsken? Oli käytettävä salamaa, joten värit hieman vaalenivat. Näytti silmään hyvin tummalta kuistin valoissa. Pituus noin 20 mm.
Joensuun Kiihtelysvaara 15.9.2022
Minkä yöperhosen kuvasin äsken? Oli käytettävä salamaa, joten värit hieman vaalenivat. Näytti silmään hyvin tummalta kuistin valoissa. Pituus noin 20 mm.
Lithophane consocia?
Kiitos sinulle, Lasse! Nyt kun tiesin, mitä lähteä syynäämään, niin kaikki täsmää ehdotukseesi. Ellei sitten joku tiedä tälle lajille lähes kaksoisolentoa… Korjataan tarvittaessa.
Tuo kysymysmerkkini johtuu saman suvun furcifera:sta.
Haarukkapuuyökkönen (Lithophane furcifera) taitaa sitten olla se “kaksoisolento”! Taitaa olla mahdotonta kuvan perusteella erottaa toisistaan?
Kuvan yksilö on consocia.
Tini
Kiitos osallistumisesta, Toni! Koska sinä noin varmasti kerrot mielipiteesi, muutan otsikkoa vielä kerran.
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.