Kääpä männyllä

Tämä kasvoi elävän ison kilpikaarnamännyn kaarnan koloissa. Hieman hapan haju. Kaarina Kuusisto Raatoketo 14.9.2022. En oikein keksi mitään. Voiko kuorikääpä kasvaa männyssä?



Ehkäpä rivikääpä (Antrodia serialis)

ke 14. syysk. 2022 klo 17.20 marika.v sivustolta LAJI.FI-foorumi (notifications@laji.discoursemail.com) kirjoitti:

Olikohan kuinka pehmeä tai sitkeä?

Varmimmin lajin saisi selville näytteestä mikroskopoimalla.

Olisiko kantokääpä? Reunoilta pursuava itiöemän yläpinta on punaisempi kuin rivikäävällä. Myös alapinnan keltainen väri viittaa kantokääpään, ja pillistö on muutenkin jotenkin kantokääpämäinen. Kantokääpä ei aina tee kunnon lakkia, mutta punaista yläpintaa näkee yleensä ainakin pilkahduksen verran. Se yhdistettynä happamaan hajuun viittaa mielestäni vahvasti kantokääpään.

Vaikea sanoa varmasti. Kantokäävän lisäksi yksi vaihtoehto joka kannattaisi ehkä tarkistaa on korkkikerroskääpä (Perenniporia subacida). Mänty ja makea tuoksu sopisivat siihen. En tosin osaa sanoa voiko se kasvaa elävillä puilla.

Kasvualustan ja ulkonäön perusteella en oikein usko Perenniporia subacidaan. Todennäköisin laji lienee juuri kantokääpä.