Kärsiviä muurahaisia

Sääliksi käy näitä muurahaisia, jotka joutuvat kantamaan mukanaan tällaista hyväksikäyttäjien joukkiota. Ovatkohan nämä jonkin toisen pistiäislajin aikaansaannoksia? Mikä muurahaislaji on kyseessä?


Joensuun Kiihtelysvaara 15.5.2019

Punkit noista ensimmäisenä mieleen tulevat.

Sinäpä sen sanoit! Punkeilta ne minustakin näyttävät nyt, kun sillä silmällä katson. Tuon kokoisia kellertäviä punkkeja juosta vilistää kompostorin kannen sisäpuolella ja nämä muurahaiset kulkivat kompostorin ulkoseinillä. Voisivatkohan olla pihamauriaisia (Lasius niger)? Pituus noin 4 mm.

Muurahaiset ovat tosiaan pihamauriaistyöläisiä.

1 tykkäys

Tuli sattumalta tämä vanha ketju vastaan. Tuli mieleen kuva kimalaisesta jolla oli punkkeja ja useasti itsekin vastaavia nähnyt. Tuli mieleen että voisiko kyseinen punkki näissä muurahaisissa olla sama mutta nymfi vaiheessa. Muurahaiset kuljettaisivat nämä punkit kirvojen lypsyreissuilla kukkia lähelle ja siitä punkit pääsisivät kimalaisiin. Varmaan liian kaukaa haettu ja väärä teoria.

1 tykkäys