Kategoria hakusessa: sieni vai sammalen itiöpesä? [sieni, havuratasnahikka Marasmius wettsteinii]

Otsikon sanoin, kumpaan kategoriaan tämä kuuluu? “Lakin” koko n. 2-3 mm.


Kasvupaikat kosteissa sammalikoissa (mm. seinäsammalia ja lähde/lähdelehväsammalia) lehtomaisilla kankailla.

Eikös sentään sieni ole

1 Like

Joo, eikähän ole joku pieni nahikas. Jouhi- ja kuusenneulasnahikkaalla on samaa näköä, mutta lakin sivuprofiilin muodon perusteella arvelen havuratasnahikkaaksi (Marasmius wettsteinii). Tykkää etenkin rehevissä kuusikoissa kasvaa, usein isoina ryhminä. Kun näkisi lakin alapuolelta, niin voisi varmemmin sanoa.

2 Likes

Kiitoksia (!), ja kyllä kovasti muistuttaa Marasmius wettsteinii:a, täytyy ottaa kuva alapinnasta, jos niitä on vielä seuraavalla käynnillä.

Samasta paikasta ei noussut enää lisää “lakkeja”, mutta viereisissä kuusikoissa on tämännäköisiä, joista jompikumpi voisi olla samaa kuin aloitusviestin sieni:

Joo, nämä ovat havuratasnahikkaita. Kuvissa näkyy hyvin, että heltat kiinnittyvät tuollaiseen “kaulukseen”, eivätkä suoraan jalkaan – on tälle ja oksaratasnahikkaalle ominainen tunnusmerkki.

2 Likes

Kiitos tunnistuksesta! Yllättävän erilaisilta nämä parin päivän välein eri kohdissa kuvattujen kasvustojen sienet näyttivät.