Alkukausi oli niin hiljainen kotona, että oli haettava vauhtia Lapin kalareissulta. Vain pari ohimennen havaittua kevään aikana.
Savukoski, Kairijoki
12062023
Maastosta päättelin, että olet kuvannut lampikorennot samoilla paikoilla tai saman tyyppisessä habitaatissa?
Mielestäni kaikki korennot ovat isolampikorentoja.
1-2 ovat nuoria koiraita. Olen itsekkin monesti pähkäillyt näiden kanssa, mutta tullut tulokseen, että nuoreet Isolampikorennot muistuttavat pikkulampikorentoja, koska perälisäkkeiden täplien muoto ja korentojen värit eivät ole kehittyneet. Eikä siipisuonien ja siipitäplien lopullista väriä pysty erottamaan nuoresta yksilöstä.
Olen tavannut runsaskavustoisilta lammilta Isolampikorento naaraita ja joukossa on lennellyt juuri tämän näköisiä nuoria koiraita.
Pikkulampikorento suosii pienvesiä joissa ei ole kalaa tai sitä on vain vähän, näin uudella sukupolvella on paremmat selviytymismahdollisuudet.
Viihtyy suolammilla paremmin kuin isolampikorento, joka kyllä pohjoisessa saattaa esiintyä, myös suolammillakin.
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528).
Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen
keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life
on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä
ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä
tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.