Vuonna 2011 valmistunut talo. Tällaisia löytyi pölyisestä nurkasta kirjahyllyn takaa?
Jäytiäinen
Kiitos tiedosta.
Miten tämä voi olla mahdollista? En tiedä onko tuonne tuotu varastosta jotain? Huoneessa on vesikiertoinen lattialämmitys.
Tarviiko huolestua?
Jäytiäisistä ei kannata huolestua ennen kuin niitä ilmenee suuria määriä yhdessä pisteessä/paikassa.
Huoneilma on todella kuiva. 25%. Pihallahan on satanut vettä nyt useamman päivän. Miten voivat selvitä elossa? Ja miksi ovat sisätiloissa?
Jäytiäinen pystyy selviytymään kuivemmassakin ympäristössä jonkin aikaa, ne eivät vain lisäänny tai syö silloin. Myös uusissa rakennuksissa saattaa esiintyä jos rakenteet eivät ole kuivuneet kunnolla tai rakennuksen eristys on heikko. Jos näitä esiintyy tietyssä paikkaa enemmänkin, niin saattaa viitata kosteusvaurioon, sanoit että talossa on vesikiertoinen lattialämmitys. Kannattaa seurata tilannetta.
Saattaahan nämä otukset satunnaisesti eksyäkkin sisälle rakenteista ja kiinnostua hyvin pienestäkin , vaikka paperista johon on kertynyt jonkun sortin hometta. Eli tarkkaile rauhassa jonkin aikaa ja tee perusteellinen siivous, jos ongelma ei katoa kannattaa ryhtyä tutkimaan tarkemmin olisiko rakenteissa jokin pieni vaurio.