Kuusimetsikön karikkeesta. Pituus n. 1.5 mm.
Salo 7.4.2025.
Itse lähtisin Närviäiset – Latridiidae porukasta hakemaan, ainakin muutamassa suvussa hyvin saman näköisiä ja kokokin osuu, lajilleen ei taida saada
Kiitos, pikaisesti katseltuna Corticaria- ja Enicmus -suvuissa on ainakin samannäköisiä lajeja, mutta arvailuksi menee kyllä. Jääköön heimotasolle, ellei lisätietoa tule.
Juu, nämä suvut itselläkin mielessä
Cryptophagidae. Etuselän etunurkissa on littana pullistuma. Mieleen tulee Micrambe abietis.
Hyvä että tuli korjattua oma villi arvaus
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.