Toisen elämä on toisen kuolema [Tod.näk. nuori Steatoda bipunctata, tai S. castanea]

Tämä pikkuruinen hämähäkki asustelee kotimme ulko-oven karmin kätköissä (monien muiden hämisten lisäksi) ja metsästää verkkoonsa yöperhosia. Tarkkailin pikkukeltasiiven saaliiksi joutumista. Taistelu ei montaa minuuttia kestänyt. Mikähän tämä saalistaja on suvultaan ja lajiltaan?
Jos joku perhospuolen ihmisistä sattuu katsomaan myös näitä hämähäkkihommia, niin mielelläni ottaisin näkemyksen tuosta perhosestakin. Itse tulkitsin sen pikkukeltasiiveksi (Eilema luterellum).



Vihti 5.8.2020

1 Like

Tämä on nuori Steatoda. Nuorina ovat kirjavia mikä vaikeuttaa ainakin minun määrittämistä.
Kaksi lajia bipunctata tai castanea, jompi kumpi tämä on.
Tuo castanea on melko harvinainen muttei koskaan mahdoton.

1 Like

Kiitokset Hokke määrityksistäsi! Tuota Steatoda bipuctataa itsekin ajattelin, kun sellaisen olen jo joskus aikaisemmin foorumilla tunnistuttanut. Silloin kyseessä oli aikuinen yksilö. Tämä nuoren yksilön kirjavuus sotki ajatuksiani.

Pikkukeltasiipi on oikein määritetty.

T. Jussi .

1 Like