Diphyus?

Moi, 2018 kesällä löytyi useita ehjiä pistiäisiä pikkuvarpusen pesän alta, tämä on yksi niistä, vaikka pikkuvarpuset ovat pesineet ennen ja jälkeen 2-3 kertaa kesässä niin ei ole muulloin näkynyt, ensin ajattelin että emo poistaa (huonoja kokemuksia?) pistiäiset keltaisen värin perusteella ennen poikasille vientiä, mutta mukana oli myös käytännössä täysin musta simamehiläinen, tätä

pyöritellessä päädyin jopa sukutasolle asti, samalla ihmettelin maallikkona sitä että taksonomi haulla ei näytetä tribuksia ym . vois helpottaa mahdollisen suvun hakua tälläisessä suuressa heimossa .
T:Jyri

Moi, nostan tämän ylös jos vaikka Juuso sattuisi foorumille

Tuosta pikkuvarpusen valikoimisesta. Olisikohan ollut liian kovakuorinen hyönteinen pienille poikasille.

En muista missä vaiheessa poikaset olivat mutta olettaisin että emot olisi itse syöneet ne jotka ei poikasille kelpaa , ilmeisesti tulleet samassa kuormassa ja satuin kohdalle oikeaan aikaan, luonnossa kun ei tälläiset herkut kauaa vanhene, myöhemmin en enää havainnut ehjiä hyönteisiä pesän alla

En tunne tätä alaheimoa tarkemmin, niin en osaa sanoa tähän valitettavasti oikein mitään. En ole ennen kuullut, ettei pistiäiset kelpaisi linnuille.

1 tykkäys

Kiitos, huomasin että maallikon on aika hankala selvittää alaheimo jos on hajua suvusta, toisin päin tarttis ulkoa muistaa mitkä suvut kuuluvat mihinkin alaheimoon

Tuoltahan ne löytyy helposti:

1 tykkäys

Kappas, minä kun olen vuosia taistellut ja hakenut vaikeemman kautta

Pika haulla katsoin että hämähäkeillä ei ole laitettu alaheimoja ja tribuksia joita tiedän asiantuntijoiden käyttävän, kovakuoriaisilta taas näyttäis löytyvän

Tiettyjä taksonomiatasoja käytetään toisissa ryhmissä harvoin kun taas toisissa ne saattavat olla hyvin keskeisiä, esim. alaheimot ja tribukset ahmaspistiäisissä. Niitä on sen vuoksi laitettu tietokantaan hyvin vaihtelevasti lajiryhmästä riippuen.

Jos pistiäisten osalta tulee mieleen jotain tasoja, joita kaipaisit, niin voin yrittää selvitellä, jos niitä saisi sinne. Ichneumoninaen osalta tribukset siellä tosiaan jo onkin.

1 tykkäys