Fenologiadiagrammit

Palatakseni hieman kuluneeseen aiheeseen: mikä on fenologiadiagrammien tilanne? Tammikuussa kerrottiin jo tieto, että ovat työlistalla, mutta nyt 9 kuukautta myöhemmin ne edelleen puuttuvat. Olisi mielestäni käytännöllisyyden kannalta oleellista, että ne saataisiin havaintoselaimen lisäksi myös lajikortille.

Ja millä periaatteella diagrammi lopulta muodostetaan? Osaisiko @mattiv kommentoida millaisella algoritmilla se muodostettiin Hyönteistietokannassa? Otetaanko huomioon vain yksittäiset päivät vai esim. korkeintaan viikon tai kahden mittaiset jaksot tms?

1 tykkäys

Hyönteistietokannan diagrammeissa käytettiin pelkästään yksittäisiä päiviä. Periaatteessa tietysti voidaan huomioida myös ajanjaksot, mutta tällöin jakauman pienin ja suurin päivämäärä eivät enää ole täysin luotettavia.

1 tykkäys

Ei tätä ole unohdettu, vaan muistutin asiasta täällä eilen jo ennen viestiäsi.
Tarkoitus on päästä tätä toteuttamaan, tarkkaa aikaa en uskalla sanoa.

1 tykkäys