Tämäkin lienee Lentaria? Varsin pienikokoinen. Kasvualusta taisi olla pihlaja.
Helsinki 3.11.2023
Tuo on mielestäni kruunuhaarakkaan alku (kruunupäiset haarojen kärjet).
Kiitti! Oli kyllä huomattavasti pienempi kuin aikaisemmat kuvaamani haarakkaat…
Joo siis isotkin aloittaa pieninä, mutta ei nämä helppoja ole ja Lentarioiksi on varmaankin tarjottu kaikenlaista eli kuvamateriaalista ei välttämättä saa paljoakaan apuja. Esim nuori piikkikärkihaarakas menee todella helposti Lentariasta. Itse menin lankaan joku aika sitten kun keräsin tämmöisen Lentaria afflatana.
Oli pakko laittaa omaan piikkiin sekvensoitavaksi (25 euroa laaki!) ja takaisin tuli 100% anishaarakas.
Toisen tammelta kerätyn sain maksutta Finboliin sekvensoitavaksi ja se tuli usean osuman voimin takaisin 100% Lentaria byssisedana. Mutta pikkuisen hämärää tämäkin kun FTE:ssä L. byssiseda on ihan toisen näköinen ja havupuiden laji.
On kyllä jäätävän koukuttavaa.
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.