Kääpäilyn ohessa tulee vastaan lajeja jotka näyttävät mielenkiintoisilta ja niitäkin tulee kuvattua, mutta yleensä laji jää selvittämättä. Tässä muutama sellainen tältä syksyltä.
Mitähän lienevät?
Kuva 1:
Näitä tulee silloin tällöin vastaan. Jokin kotelosienikö, Karvakka? Yksittäisen palleron koko n. 2mm
Onkohan nuo mustat “kupit” jäänteitä kuolleista kasvustoista?
Kuvat 2-3:
Ohuella (2cm) lehti maapuun oksanpalasella. Suurempien kasvustojen koko 1cm pienemmät sen alle. Yläpinta mattainen, alapinta kiiltävä. Rakenne tuoreena hyytelömäisen pehmeä mutta sitkeähkö.
Kuvat 4-5: Jokin Peziza…Laakamaljakasko? Yhden vastaavan aiemmin nähnyt.
Kasvoi jännästi kookkaan ja erittäin lahon koivumaapuun kuoren alla, näkyi vain vähän reunusta, kuorta kun nosti koko sieni paljastui.
Kuva 6:
Oma ajatus että olisi Kääpiösarvikka (Calocera furcata)?
Kuvat 7-8:
Tämä tuottanut päänvaivaa… Päädyin Ruskovuotikkaan ( Hydnoporia tabacina). Hieman kulahtanut olemus kasvustolla?
Oli pienellä (halk.3cm) lehtimaapuun oksalla.