Valkoinen ja ruskea mittari [1. Scopula ternata, 2. Macaria brunneata]

Nämä mittarit lentelivät Lopella 09.07.2017. Paikka oli mm. suopursua ja mustikkaa kasvavaa järvenrantamännikköä. Tuo ykköskuvan perhonen istuskeli mustikanlehdellä ja saattaisi myös olla mustikkalehtimittari (Scopula ternata). Tuon sangen valkoisen yleisilmeen vuoksi myös maitolehtimittari (Scopula floslactata) olisi mielestäni vahva vaihtoehto lajiksi.
Kakkoskuvan ruskea mittari lepäili suopursulla, ja se on mielestäni viitamittari (Macaria brunneata). Mitä mieltä näistä ehdotuksista?

Scopula ternataan uskoisin ja M. brunneata ainakin on oikein. S. floslactatalla on viiruissa enemmän sahahampaisuutta ja tumma kaulus.

Kiitokset JKT! Kun noin vahvasti oli samanlaiset ajatukset, niin eivätköhän nuo otsikon mukaiset lajit ole.