Tänään 23.3. pidetään seminaari,jossa esitellään Lajitietokeskuksen portaalin kehittämistä ja keskustellaan tulevasta. Seminaari on seurattavissa verkossa suorana ja se seminaarivideo tulee saataville myös myöhemmin katsottavaksi.
Kuten Leif Schulmankin totesi, hienoa työtä on tehty. En saanut ihan selvää, milloin tarkoitukseen varatut kehittämisrahat loppuvat. Sen jälkeen kuulemma pyritään lähinnä huolehtimaan siitä, että palvelinten töpselit ovat seinässä. Ei tilanne tosin ole niin paha kuin miltä se voisi kuulostaa, sillä keskeiset ominaisuudet saadaan varmastikin ajoissa toteutettua.
Havaintojen laadunvalvonnan kannalta annotointimahdollisuus on tärkeä ominaisuus.
Jotkin kriittisemmät osallistujat pitivät havaintojen tarkistustyötä käytännössä mahdottomana toteuttaa. Minua miellytti kuitenkin enemmän erään naispuolisen osallistujan toteamus, kuinka harrastajien yhteistyöllä voidaan saada paljon aikaan.
Varsinaisen havaintojen tallennuksen ohessa esille tuli myös muun lajitiedon jakaminen. Tässä suhteessa vertailukohdaksi otettiin Wikipedia, jolle Lajitietokeskus häviää kirkkaasti Googlen hakutuloksissa. Lajitiedon kirjoittamiseen tarkoitettu käyttöliittymä olisi erinomaisen hyvä saada julkiseksi, jolloin asiantuntevien harrastajien työpanosta voitaisiin tässäkin asiassa hyödyntää.
Se, että systeemi ei vielä joka suhteessa ole täydellinen, ei ole kovin suuri ongelma. Laji-API on ehkä koko systeemin hienoin osa, ja se on toteutettu erinomaisen hyvin. Jos kehitystiimi ei ole vielä jotain toivottua ominaisuutta ehtinyt toteuttamaan, niin API:n avulla lisäominaisuuksia voidaan laatia muuallakin. Niistäkin seminaarissa oli jo monta mielenkiintoista esimerkkiä.
Kaiken kaikkiaan seminaari antoi erittäin positiivisen kuvan systeemin lähivuosien kehityksestä ja mahdollisuuksista.
Kiitos yhteenvedosta, Matti! Olin itse työmatkalla, enkä harmillisesti päässyt osallistumaan, joten tämä tieto oli mielenkiintoista. Tuleeko tästä järjestäjien puolesta minkäänlaista yhteenvetoa saataville?
Esityksissä lähinnä kerrottiin mitä tähän mennessä on tehty, sekä joitakin tulevaisuuden suunnitelmia. Esityksiä seuranneista keskusteluista teimme muistion tänne: https://beta.laji.fi/news/1535
Tunniste (esim. http://tun.fi/MX.536954) on kullakin taksonilla oleva pysyvä tunniste, joten niitä voi ja kannattaakin käyttää. Toimii linkkinä jatkossakin.
Tunnistelinkin voi laittaa näkyviin sellaisenaankin, niin lukijat näkevät mistä on kyse (vaikka onkin hieman tekninen).
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528).
Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen
keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life
on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä
ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä
tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.