Kuvien lisääminen ei onnistu

Lisäksi ovat vanhat kuvat hävinneet

Siirryn pian kokonaan iNaturalist käyttäjäksi, koitin taas lisätä muutaman kuvan mutta..

iNatin havainnothan tulee myös Laji.fiihin! Itse olen käyttänyt iNatia jo “pitkään”. Päiväperhosseurannassa pitää käyttää sen omaa lomaketta, joka löytyy Laji.fiistä.

En osaa varmaan käyttää kunnolla, lähinnä valmiiden paikkojeni takia käyttänyt vihkoa syötän havaintoja sekaisin monelta vuosikymmeneltä niin silloin helppo katsoa onko ko päivänä jo havaintoja samalta paikalta, ainoo ongelma tosiaan kuvien lisääminen, tosin tänään tökki jostain syystä koko kone

Myös iNatiin voi tallentaa omia paikkoja ja tarvittaessa havaintoa voi fiksailla.

Täytyy tutustua tarkemmin

Ikävää, että kuvien kanssa on ongelmia.

Jos et ylipäätänsä näe mitään kuvia Laji.fi palvelussa, niin sitten IP osoitteesi on joutunut estoon. Automaattiset estot kestävät 24h. Näin voi käydä jos bottiliikenne käyttää samaa IP-avarutta kuin sinä.

Mikäli kyse on yksittäisten kuvien katoamisesta, kerrotko tarkemmin, mistä havaintoerästä ja kuinka kuvat ovat kadonneet? Millä tavalla kuvien lisääminen epäonnistuu (missä palvelussa ja missä vaiheessa, miten epäonnistuminen näyttäytyy)?

Esko / Lajitietokeskus

Kyllä kuvat jälkeen päin näkyivät, nyt joku aika sitten kävin katsomassa jotain eriä luki että valokuvattu mutta mitään kuvia ei ollut, nyt koitin tallentaa kuvia aloitti kyllä mutta lopputulos oli että valkoinen tyhjä ruutu, poisto rasti kyllä oli, olis ne ehkä tulleet mutta ei ollut aikaa odottaa minuutti tolkulla, aika usein kuvat puuttuu seuraavalla kerralla ehkä ovat

Koitin taas välillä laittaa kuvia, mutta valkoinen ruutu taas, poistin koko erän

Joko kaikki kuvat näkyvät (ml äsken lataamasi) tai eivät mitkään. Jos tilanne on se, että kuvat näkyvät, mutta äskettäin ladatut kuvat näkyvät valkoisina, sitten kyseessä on jokin tuntematon ongelma: Jos näin on, kerro toki.

Jos mitkään kuvat eivät näy, laita IP osoitteesi ja puhdistamme sen IP-osoiteavaruuden bannilistoilta.

(helpdesk@laji.fi tai yksityisviestinä)
Voit selvittää osoitteesi: https://myip.fi/

Esko / Lajitietokeskus

Nyt näkyy ainakin vanhat kuvat, täytyy tänään kokeilla uusia laittaa, epäilen että lataa vaan niin hitaasti

Tänään onnistui normaalisti, mystistä

Itselläni sama ongelma kuin yllä. Itse lisäämäni kuvat eivät näy, eivätkä niiden käyttäjien jotka ovat lisänneet Sieniatlas-lomakkeen (eli kaiketi Vihkon) kautta. Sen sijaan ilmeisesti iNatin kautta lisätyt näkyvät.

Päivitys 14.5.: nyt toimii taas. Ilmeisesti pystyin lataamaan kuvia mutta kuvat eivät näkyneet.

IP osoitteesi on ollut bannattuna; Osoiteavaruuksia bannataan 24h ajaksi mikäli niistä tulee runsaasti bottiliikennettä. Siivosimme myös aiemmin muodostettuja esotlistoja, joten tämänkin seurauksena saattoivat kuvat lähteä näykviin.

iNaturalist kuvat tulevat heidän palvelimelta (Amazonin pilvestä); Vihkon, Kotkan, digitointilinjastojen kuvat ja lajikuvat tulevat Lajitietokeskuksen palveluista (CSC palvelimilta): IP estot koskevat vain näitä meidän omia kuvia eivätkä vaikuta iNaturalist kuvien näkyvyyteen

Joten siis kuvaamasi käyttäytyminen on täysin oletettua

Pahoittelut ongelmista; työstämme kuvakapasiteettiongelmaan pidemmän aikavälin ratkaisua

Esko / Lajitietokeskus

1 tykkäys