Mahdollisesti Botryobasidium

(muokattu) Mistä porukasta alkaisin etsimään? Koivun kuorella, maata vasten, tämä sinertävä jota arvelin joksikin vanuksi. Yritin skoopata mutta en löydä itiöitä, no ehkä jonkun yksittäisen mutta en ole varma oliko edes itiöistä kyse. Ei sinkilöitä. Ehkä muutama basidio ja arvaisin että 4 sterigmaa. Onko näyte liian nuori tai olenkohan ottanut näytepalan huonosta kohtaa, en tiedä. Vinkkejä?

Noihin vaaleisiin palloihin en vielä kerinnyt perehtymään.

Ylöjärvi 27.9.25

Taisikin sattumalta selvitä, ehkä Botryobasidium aureum tai B. conspersum. Pitää vielä tarkistella

Kyllä, Botryobasidium on kyseessä minunkin mielestäni. Itiöt eivät näy kuvista yhtä hyvin kuin itse skooppiin katsomalla, mutta epäilisin kuvista niiden olevan “biapiculate”, siis kummastakin päästä teräviä. Jos ne eivät ole biapiculate, sitten mennään kaavassa B. conspersumin ja B. aureumin suuntaan. Määritys sitten vaatii mm. erinäisten mittojen tarkastelua eikä aina ole helppoa. Kirjakin kertoo, että varsinkin sinkilättömissä on joskus määritysongelmia. Osin tämä johtunee kuvaamattomista lajeista.

Kiitos vahvistuksesta, että suunta on oikea. Millä liemellä/liemillä vinkkaisit tätä skooppaamaan ? Nyt vain hätäisesti oli CB testissä, mutta en osaa sen kanssa toimia.

CB:ssä on helpointa mitata itiöitä, joten sillä skooppaisin.

1 tykkäys