Tässä muutama tapaus jotka ovat jääneet roikkumaan Ö-mappiin, varmaankin ihan tavanomaista lajistoa, ei vain oikein leikkaa. Olisko habituspohjalta jotain tuttua näissä?
- 27.10.25 haapojen alla, Vuosaari. Oliskohan tähän muuta ehdotusta kuin ruskovalmuska?
-
28.08.25 nurmikolla, Malmin hautausmaa
-
06.10.25 kuusivaltainen sekametsä (kuusta, haapaa, pähkinää etc.), Sipoonkorpi
Mulle tulee viimeisestä mieleen ryvettynyt jauhokynsikäs (Tephrocybe rancida) tai joku sen suuntanen. Mutta ihan vibapohjalta vaan näistä. Ei sulla satu olemaan alapuolelta kuvaa tai hajutietoa tms.
Toka näyttää tosi tutulta. Olisko tummapiennarsieni (Cyclocybe erebia) ihan hullu ajatus? Toisinaan aika vaalea.
Kiitos tummapiennarsieni voisikin olla ihan hyvä ehdotus. En sitä tullut ajatelleeksi, mutta onkohan tällä turhan tiheät heltat?
Viimeisestä löytyy kotona näytteestä otettu kuva, Jalka on juurehtiva mikä kyllä sopii jauhokynsikkääseen. Kuivuukohan sillä heltat noin mustiksi? Edit. on varmaankin jauhokynsikäs.
Niin, en tiedä onko ne yhtään sen tiheämmät kuin vaikka tässä Jarkon kuvassa: Submission | Finnish Biodiversity Information Facility . Vaaleilta ne näyttää, vaikka kyllä tossa vähän näkyy tummemman oloista itiöpölyä helttojen sivuilla.
Ei ole näköjään yhtään omaa jauhokynsikäsnäytettä tallessa, enkä yhtään muista miltä ne näytti kuivina. Siitä oli näköjään museonäytekuva, missä heltat aika lailla vaaleammat, mutta tuorekuntokin ehkä vaikuttaa lopputulokseen? Submission | Finnish Biodiversity Information Facility
1 tykkäys
Ykkönen voisi olla jotakin suuntaan Lepista ovispora/multiformis.
Kiitos, tuo onkin kiinnostava ehdotus. “Jauhokynsikäs” on sekvensoitavana mutta nuo kaksi muuta ovat “kateissa” elikkä en nyt tiedä mitä olen tehnyt näytteille. Tuurilla nekin on funseqissa mutta jos ei niin täytyy etsiä uudet näytteet ensi syksynä. GBIFin kuvastot noista Lepistoista on kyllä todella lavealla haarukalla.