Umpilahon koivun maapuulta löytyi tällainen tapaus. Se saattaa olla joku loissieni, mutta loisittavaa kohdetta ei pysty kunnolla erottamaan. Loisittu voi olla sieni, limasieni tai joku hyönteinen. Kuvassa esiintyvän loisijan piikit ovat korkeintaan sentin mittaiset. Näistä loissienistä tiedän ainoastaan Polycephalomyces tomentosuksen ja Stilbella byssisedan. Niiden kummankin haarojen päissä erottuvat pienet nystyrät. Kuvan loisijassa näkyvät vain terävät piikit. Tunnistaako kukaan tätä piikikästä?
Paha mennä sanomaan varmana mitään kun kasvualustasta ei oikein saa selvää. Jos se on sieni niin kyseessä on melko varmasti kaktussieni, Tilachlidium brachiatum. Jos se olisi joku hyönteinen niin Akanthomyces sp voisi olla oikea osoite.
Kiitos vastauksesta. Pari vuotta sitten löysin kaktussienen, mutta sen kärjet olivat terävämmät. Katselin äsken vielä kaktussienen kuvia. Osa sienistä on hyvin ohuita ja neulamaisia, toiset taas ovat hieman paksumpia ja käyrempiä. Enemmän tämä minun sieneni kuitenkin kaktussientä muistuttaa kuin tuota jälkimmäistä. Varmaa lajia ei tästä kuitenkaan saa.
Kävin ottamassa kohteen talteen ja otin paremman kuvan. Ei sieltä sisältä ainakaan mitään hyönteistä löytynyt. Saattaa siis olla kaktussieni.
Juu on kaktussieni.