Kaikki havainnot eivät siirry laji.fi palveluun iNaturalistista - paha bugi?

Huomasin sattumalta että kaikki havainnot joita olen iNaturalistin kautta tehnyt eivät ole menneetkään laji.fi kartoille. Eivät millään nimikkeellä.

Esimerkkinä vaikka tämä tammenkääpä havainto tammikuulta 2023

Nyt se tosin näkyy laji.fi kartalla, mutta vihkon kautta jälkeenpäin tallennettuna kun tajusin että tämä havainto puuttuu kartoilta.

Tarkistin jokusen muunkin lajin osalta havainnot ja oli siellä ainakin joku laji minkä 20 havainnosta 2 ei ollut siirtynyt. En ole jatkanut selvitystäni mutta tämän asian korjaaminen olisi tärkeää koska tärkeitäkin havaintoja voi nyt jäädä siirtymättä laji.fi kartoille.

En ainakaan keksinyt mitään itsestäni johtuvaa syytä miksi nämä havainnot eivät olisi menneet eteenpäin. Toivottavasti te keksitte syyn ja se korjataan ja vanhat puuttuvat havainnot saadaan mukaan

Olen myös huomannut että osassa havainnoista sijainti paikantuu väärin. Vaikka sovellus näyttäisi alle 10m tarkkuutta, voi heittoa oikeaan sijaintiin olla 80-100m
Koska en ole huomannut tälläistä virhettä karttasovelluksissa, mietin onko kyse iNatin bugista? Johtuuko sitten jostain muusta, vaikka virransäästötilan käytöstä puhelimessa tms en osaa arvailla. Mutta huono juttu merkittävämpien havaintojen kohdalla, jos suojelunarvoinen tai haitallinen vieraslaji kyseessä

Viimeisen n. vuoden aikana GPS-paikannuksissa on ollut paljon aiempaa enemmän virheitä. Tämä koskee havaintojemme mukaan kaikkia satelliittipaikannuksesta riippuvaisia sovelluksia, esim. iNaturalist, Mobiilivihko, Google Maps jne. näyttävät kaikki sijainnin väärin samaan aikaan ja samalla tavalla, vaikka väittävät sijainnin olevan tarkka. Todennäköisimmin kyseessä on Suomen lähialueilla yleistynyt häirintä.

Tälle ei oikeastaan voi tehdä mitään muuta kuin tarkistaa omat havaintonsa ja korjata virheelliset sijainnit käsin.

Esim. muutaman päivän takainen tilanne, punainen näyttää millä alueilla paikannushäiriöitä on ollut eniten:

En tiedä miksi tammenkääpähavainto ei näkynyt Laji.fi:ssa. iNaturalistin tiedonsiirtorajapinta ei ole varsinaisesti tarkoitettu havaintojen synkronoimiseen, joten joskus yksittäisiä havaintoja voi jäädä välistä. päivitin kaikki tammenkääpähavainnot, joten nyt tämäkin näkyy: http://tun.fi/HR.3211/147524940

Mikko / Lajitietokeskus

1 Like

@mikko
Kävin läpi männynkääpähavaintoni iNatissa, 113kpl ja vain 2 näytti puuttuvan laji.fistä. Ne olivat samalta päivältä kuin tuo puuttunut tammenkääpähavainto. Niinpä katsoin kaikki sen päivän inat havaintoni ja totesin että 41:stä tekemästäni havainnosta vain 16 oli siirtynyt laji.fihin

Eli voisitko ajaa 28.1.2023 havainnot uudelleen laji.fihin niin kenties jonkun muunkin havaintoja saadaan lisää palveluun.

Ehkä ne ovat yksittäisiä päiviä joina on ollut laajemmin ongelmia havaintojen siirtymisessä

Hei,
Päivitin kaikki havaintosi sekä tuon päivän havainnot, joten nyt näkyvät Laji.fi:ssa.

Mikko / Lajitietokeskus

Kiitoksia Mikko!!! :slight_smile: