Pari tunnistamatonta limasientä [Physarum leucophaeum & Didymium squamulosum]

Pellon laiteella kasvaneen elävän poimuhierakan (Rumex crispus) lehden alapinnalla. Helsinki, Haltiala 11.9.2023:

Pellolla elävän peltotädykkeen (Veronica agrestis) varsissa ja lehdissä. Helsinki, Tuomarinkartano 14.9.2023:

1 tykkäys

Kummassakin näkyy itiöiden seassa valkoisia kalkkisolmukkeita joten lienevät Physarum suvusta. Ensimmäisestä en osaa sanoa mitään sen tarkempaa skoopaamatta. Jälkimmäinen lienee Physarum leucophaeum/leucopus mutta näiden erottaminen toisistaan voi olla haastavaa vaikka skoopin alla tutkisi. P. leucophaeum on näistä paljon yleisempi joten luultavasti kuitenkin se.

Hei,

ensimmäisen itiömassa on ruskeaa, joten se lienee Physarum leucophaeum, joka voi olla perätönkin.

Noissa kahdessa muussa kuvassa itiömassa on mustaa ja kapillitio haihtuvaista ja kolumnellakin näkyy eli lienevät Didymium squamulosumia, joka on aika yleinen karikelaji ja kiipeää usein eläville kasvaillekin.

t: Marja

1 tykkäys

Marja oli tarkkaavaisempi. Tuon jälkimmäisen lajin ekan kuvan aivan oikeassa reunassa on yksi sporangio josta pilkottaa vaalea pallomainen kolumnella eli laji on D.squamulosum.

1 tykkäys

Kiitos Henri ja Marja!

Laitan nuo Sieniatlakseen Marjan ehdottamilla nimillä. Näytteet on kummastakin paikassa nimeltä jemma, joten ehkäpä ne tulee itsekin mikroskopoitua ennen kuin päätyvät jonkun museon kokoelmiin. Nyt minulla on kuitenkin joitakin nimiä, joista lähteä liikkeelle.