Muistan ihan selvästi, että ne on määritetty Hyönteisfoorumilla, mutta kun se hävisi bittien taivaaseen, niin kysyn vielä mielipidettä täältäkin ja korjaan nimet tarvittaessa.
Missä tällainen epäilys on esitetty ja kenen toimesta?
Vilkaisin kuvat nopeasti läpi ja kyllä määritys vaikutti minusta ihan oikealta (ei puhtaan valkea väri, leveä siipi). Mutta odota toki muidenkin kommentteja.
Jos se koko rivi on samaa yksilöä, niin sitten määritys on kyllä oikein. Niistä luontokuvista yksinään voisi päätyä toiseen johtopäätökseen, koska niissä väri näyttää puhtaan valkoiselta ja siivet kapeilta.
Kuvat on otettu kahdeksan vuotta sitten, ensin ne luontokuvat ja seuraavana päivänä sama otus purkissa ja kädessä, kun olen varmuuden vuoksi ottanut sen talteen, kun en ollut lajista varma.
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528).
Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen
keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life
on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä
ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä
tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.