Hei, onko laji.fi rajapintaa mahdollista hyödyntää qgis sovelluksessa? Tavoitteenani olisi demota pölyttäjäkasvien esiintymistä alueella millä tiedolla voitaisiin arvioida sijainnin soveltuvuutta mehiläistarhaukseen. Esimerkki vastaavasta palvelusta hollannissa: http://geolab.has.nl/food4bees/indexkaart/
Kiitos kysymyksestä ja pahoittelut, että vastaus on viivästynyt!
api.laji.fi rajapinnasta on mahdollista saada tietoa ulos GeoJSON -muodossa.
QGIS pystyy ottamaan tämän tiedon vastaan. Seuraavassa on ohjeet, kuinka rajapinnan vastaus linkitetään QGIS-sovelluksessa:
- Valitaan QGIS-projektin ylävalikosta Layer - Add Layer - Add vector Layer
- Valitaan aukeavasta ikkunasta Protocol: HTTPS, Cloud, etc. ja vaihdetaan Encoding: System
- Valitaan Type -valikosta GeoJSON ja lisätään API:sta saatu URI-linkki URI-osoitepalkin kohdalle. Lopuksi painetaan ”Add”.
- Kun aineisto on latautunut, voit tehdä siitä paikallisen kopion tietokoneellesi klikkaamalla tasoa hiiren oikealla ja valitsemalla Export → Save Features as… ja samalla muuttaa tiedostomuodon esim. shapefile tai geopackage -muotoon.
–
–
Mikäli haet rajapinnasta muita kuin WGS84 koordinaatistoa, pitää vaihtaa QGIS-projektin käyttämä koordinaattijärjestelmä. YKJ-järjestelmää vastaa epgs 2393
–
Hakulinkin muodostaminen
- Alla on esimerkki erääseen rajapinnan kyselyyn.
- Jos kuvailet meille tarkemmin tietotarpeesi, voimme auttaa sinulle sopivan kyselyn muodostamisessa.
- Kysely on lajitietokeskuksen testipalveluun. Testipalvelulla on hyvä ensin harjoitella, etteivät kyselyt rasita tuotantopalvelinta (jossa on enemmän dataa)
- Kysely on itse asiassa epäsuositeltava. Suositeltavampi linkki olisi
dev.laji.fi
sijasta osoitteeseenapitest.laji.fi
- Tehdessä kysely
apitest.laji.fi
-osoitteeseen, pyyntöön pitää lisäksi lisätä&access_token=xxxxxx
parametri. Tässä ohjeita access tokenin saamiseksi: API.LAJI.FI | Suomen Lajitietokeskus - Tuotantopavelun osoite on
api.laji.fi
- Rajapinnan kaikista ominaisuuksista on dokumentaatio täällä: API.LAJI.FI
https://dev.laji.fi/api/warehouse/query/unit/aggregate?geoJSON=true&aggregateBy=gathering.conversions.ykj1kmCenter.lat,gathering.conversions.ykj1kmCenter.lon,unit.taxonVerbatim,unit.unitId&pageSize=100&page=1&target=plantae&time=2010/2020
Kysely palauttaa Plantae (kasvit) havainnot vuosilta 2010-2020, 1KM kokoisin YKJ ruuduittain (ruutu selvitetty mahdollisesti laajemman alueen keskipisteeseen). Ryhmittelyyn on otettu mukaan lajihavainnon alkuperäinen ilmoitettu määritys (taxonVerbatim) ja havainnon tunniste - näiden lisäksi tai sijasta olisi mahdollista valita mitä tahansa käytettävissä olevista kentistä, nämä on valittu esimerkkinä.
Tärkein huomio linkissä on geoJSON=true
parametri joka muuttaa vastauksen muodon. Kyseinen parametri vaatii, että ryhmittelytekijänä (aggregateBy) täytyy olla mukana yhdet (ja vain yhdet) koordinaatit. Valittavissa ovat seuraavat ryhmät:
Havainnon bounding box ykj, etrs tai wgs84 koordinaatistoissa
gathering.conversions.euref.latMax
gathering.conversions.euref.latMin
gathering.conversions.euref.lonMax
gathering.conversions.euref.lonMin
gathering.conversions.wgs84.latMax
gathering.conversions.wgs84.latMin
gathering.conversions.wgs84.lonMax
gathering.conversions.wgs84.lonMin
gathering.conversions.ykj.latMax
gathering.conversions.ykj.latMin
gathering.conversions.ykj.lonMax
gathering.conversions.ykj.lonMin
Havainnon keskipiste wgs84 koordinaatistossa
gathering.conversions.wgs84CenterPoint.lat
gathering.conversions.wgs84CenterPoint.lon
Erikokoiset YKJ-ruudut (100kmx100km, 10km x 10km, 1km x 1km) - joko keskipisteen mukaan määriteltynä tai siten että havainto on mukana ainoastaan jos on aidosti kokonaan ko ruudun sisällä
gathering.conversions.ykj100km.lat
gathering.conversions.ykj100km.lon
gathering.conversions.ykj100kmCenter.lat
gathering.conversions.ykj100kmCenter.lon
gathering.conversions.ykj10km.lat
gathering.conversions.ykj10km.lon
gathering.conversions.ykj10kmCenter.lat
gathering.conversions.ykj10kmCenter.lon
gathering.conversions.ykj1km.lat
gathering.conversions.ykj1km.lon
gathering.conversions.ykj1kmCenter.lat
gathering.conversions.ykj1kmCenter.lon
gathering.conversions.ykj50km.lat
gathering.conversions.ykj50km.lon
gathering.conversions.ykj50kmCenter.lat
gathering.conversions.ykj50kmCenter.lon
WGS84 “ruudut” 1 asteen, 0.5 asteen, 0.1 asteen, 0.05 asteen mukaan ryhmiteltynä
gathering.conversions.wgs84Grid005.lat
gathering.conversions.wgs84Grid005.lon
gathering.conversions.wgs84Grid01.lat
gathering.conversions.wgs84Grid01.lon
gathering.conversions.wgs84Grid05.lat
gathering.conversions.wgs84Grid05.lon
gathering.conversions.wgs84Grid1.lat
gathering.conversions.wgs84Grid1.lon
Eräs sinulle tärkeä rajaustekijä lienee coordinateAccuracyMax
, jolla voi rajata tarkoitukseesi liian epätarkat havainnot pois tuloksista.
- YKJ:lla tarkoitetaan KKJ yhtenäiskoordinaatistoa: Yhtenäiskoordinaatisto (YKJ) | Suomen Lajitietokeskus
- EUREF on sama kuin ETRS-TM35FIN
Sinun tarkoituksiisi sopinee tehdä ryhmittely täsmällisten bounding box tai täsmällisten keskipisteiden sijasta ruuduissa. Suomen havainnoista puhuttaessa YKJ -ruudut ovat ne mitä suosittelisin, koska ne saa aidosti metrikokoisina ruutuina.
Vastaamme mielellämme kaikkiin lisäkysymyksiin!
Esko / Lajitietokeskus