Miksi iNaturalist havainnosta puuttuu lukumäärä?

Ehdotan, että oletuksena olisi ainakin yksi (1) :slightly_smiling_face:.

Voisi olla joo
Toki sitten pitäisi olla kaikille selvää mitä lukumäärällä tarkoitetaan sienien, sammalten, jäkälien kohdalla…
Jos vakiona olisi yksi, niin se jäisi sitten moneen havaintoon mukaan vaikka yksilöitä olisi kymmeniä tai satoja. Ja taas vääristäisi havaintoa sekin.

Lisätietokenttään toki voi vapaasti kirjoittaa kuvailun lukumäärästä, se vain ei taulukoissa sitten näy yksilömäärä kentässä mutta havainnon tarkemmat selaajat saavat tiedon sieltä kaivettua

Mutta tiedoksi kaikille että nettisivuilla voi havaintoon käydä lisäämässä yksilömäärän hakemalla “Observation fields” kohdassa listasta “yksilömäärä” määreen.
Ja valtavasti muitakin vaihtoehtoja siellä on, suomeksikin osa:

" Havaintoihin voi kirjata monipuolisesti erilaisia tietoja, etenkin erilaisia havainnointikenttiä (observation fields). Suomalaiset havainnot kopioidaan Suomen Lajitietokeskuksen Laji.fi-portaaliin kokonaisuudessaan. Tässä vaiheessa muutamia havainnointikenttiä käsitellään muista poikkeavasti, joten niihin kirjatut tiedot tulevat Laji.fi:ssa näkyviin ja käytettäväksi muita kenttiä paremmin. Nämä kentät ovat:

  • Yksilömäärä: tulee Laji.fi:n yksilömääräkenttään
  • Lintuatlas: pesimävarmuusindeksi: havainto tulee Suomen lintuatlaksen käyttöön
  • Specimen: merkitsee havainnon näytteeksi
  • Isäntälaji, Host ja Host plant: tulkitaan havainnon isäntälajiksi"

Lisätietoa enkku havaintokentistä:

Laji.fi:n havaintohaussa on myös kenttä tulkitulle minimiyksilömäärälle. Tämän saa näkyville Valitse luettelon sarakkeet -napista. Jos yksilömäärä on tyhjä, yksilömääräksi tulee 1.

Mikko / Lajitietokeskus

Voisin kommentoida lukumääriin sen, että kasvien mikrosieniä (härmät, noet, ruosteet yms.) Laji.fiin kirjaavana minun on täysin mahdoton arvioida yksilömääriä. Voin tehdä sen vain subjektiivisesti omaan kokemukseeni perustuvilla ilmaisuilla, kuten niukka, melko runsas, erittäin runsas, paikalla yleinen, jotka toki jättävät tulkinnan varaa. Mutta nekin ovat parempia kuin kentän tyhjäksi jättäminen.

Joskus toki on pakko jättää myös kenttä tyhjäksi arviosta, esimerkiksi silloin, kun jollakin niityllä kasvaa siellä täällä jotakin isäntäkasvia, jolta olen mikrosienen löytänyt. On täysin mahdoton katsastaa niityn kaikki isäntäkasviyksilöt tai edes osaa niistä, joten silloin mitään arviotakaan mikrosienen runsaudesta/yleisyydestä ei voi tehdä.