Kuinka vanhoja havaintoja (kuvia, joiden ottoajankohta ja paikka on tiedossa) on soveliasta lisätä iNaturalist-havainnoiksi?
Minulla olisi Erä-Eeron luona kuvattuja karhun ja ahman kuvia / havaintoja. Eläimiä siis katsottiin piilokojusta, mutta eläimet olivat / ovat villejä.
T. Kauko Paltta
Havainnon iällä ei ole rajoitusta, kunhan havainto on itse tekemäsi.
Mikko / Lajitietokeskus
Pystyykö iNaturalistiin laittamaan havaittujen yksilöiden määrää heti tai jälkikäteen? Esimerkiksi yöperhosissa ja leppäkertuissa on usein samaa lajia useampia yksilöitä.
Lisäkenttiä löytyy Muokkaa->Lisää kenttiä. Siellä on ainakin Total count, adult female count ja adult male count.
Hyvä homma, kiitos tiedosta ![]()
iNaturalistin lisäkentät ovat käyttäjien itse luomia vapaamuotoisia kenttiä, ja niitä on usein paljon päällekkäisiä. Niitä voi käyttää vapaasti omiin tarpeisiin, mutta esim. Laji.fi:hin niiden sisältö ei päädy. Yksilömäärään liittyviä kenttiä on kymmeniä ellei satoja erilaisia.
Täällä on luettelo kaikista kentistä: Havainnointikentät · iNaturalist Suomi
Mikko / Lajitietokeskus
Eli jos haluaa tallentaa havaintoja useammasta kuin yhdestä yksilöstä niin kannattaa tehdä se laji.fi:n eikä iNaturalistin kautta.