Mikähän tämä kääpä on? Mitään tuoksua en havainnut.
Muhos, lehtomainen alue.
Mites pihkakääpä, onko ihan mahdoton?
Mitä itse Pihkakääpiä löytänyt niitä on ollut lukuisia yksilöitä samalla puulla, lakin reunakin terävämpi., vanhoillakin itiöemillä.
Mutta tuo kuvan yksilö on kyllä jo parhaat päivänsä nähnyt joten paha sanoa…
Pillipinnastakaan ei oikein saa käsitystä mitä on.
Kääpäkirjan kuvaus ruskokäävästä sopii aika hyvin. Yritän skoopata, kun saan aikaa. Jatkan sitten keskustelua.
Varmaankin viimevuotisia tahra- tai ruskokääpiä. Niiden itiöiden muodossa on eroa ja ruskokäävällä on gleokystidejä.
Itiökoko ei kyllä sovi noihin ehdottamiini lainkaan. Muoto ei sovi pihkakäävälle ja sillä olisi isoja koukkupäisiä seetoja, jotka erottuu helposti.
Itiöemä on kyllä huonokuntoinen, joten yksi mahdollisuus on, että itiö ei kuulu tälle lajille. Oliko näytteessä basidioita ja niissä kiinni olevia itiöitä?
Ei ollut.Vanha näyte.
Voisit vielä kokeilla KOH:ssa löytyykö rihmastosta gleokystidejä. Joskus niitä on paljon ja erottuvat hyvin kellertävinä, toisinaan vaikea löytää. Jos niitä löytyy, pitäisin tätä ruskokääpänä. Muuten taitaa jäädä epävarmaksi.
Foorumi on osaksi toteutettu VieKas LIFE -hankkeen osana (Finvasive LIFE, LIFE17 NAT/FI/000528). Viekas on haitallisten vieraslajien kartoitukseen, torjuntaan ja tietoisuuden kasvattamiseen keskittyvä hanke, joka on osittain rahoitettu EU Life-ympäristöohjelman tuella. Life on Euroopan unionin rahoitusjärjestelmä, jonka tarkoituksena on kehittää yhteistä ympäristöpolitiikkaa ja lainsäädäntöä tukemalla luonnonsuojelu- ja ympäristöhankkeita eri puolilla Eurooppaa.